CPA tops state's AA hoops poll, takes care of business in district tournament opener

Wednesday, February 15, 2012 at 12:57am

Tuesday was a big day for Christ Presbyterian Academy's basketball team.

Early in the day, the Lions wound up with their first No. 1 ranking in school history when the final Associated Press prep poll was released and they were top the Class AA heap.

Then they easily beat Hume-Fogg 85-31 on their home floor in their opening game in the District 10-AA tournament, With the victory they advanced to Friday's semifinals against Maplewood at Stratford High.

"You could tell we had a little jump in our step in practice Monday, then all day [Tuesday] around school,'' coach Drew Maddux whose Lions are 28-2 and have won 16 straight, said. "There was obviously a little urgency with our team with it being an elimination game.

"I'm really happy with the maturity our team is showing, especially the leadership by the seniors.”

Craig Bradshaw, one of those seniors, led the way with 24 points before Maddux emptied the bench. Jalen Lindsey added 15.

Maddux announced that 6-foot-3 sophomore Jake Allsmiller has been offered a scholarship to Vanderbilt. His father Brian, a CPA assistant, was a standout player there.

Allsmiller hit a Nashville best 100 3-pointers last year as a freshman and has 94 so far this season. He appears certain to break the school record of 102, set four years ago by 2,000-point scorer Hunter Miller.

"Jake's a great kid, an A student and has wonderful parents,'' Maddux said.

Maplewood earned its ticket to the semifinals with 63-41 romp over Pearl-Cohn.

Also, David Lipscomb edged M.L. King 43-41. The Mustangs will play East Lit, an 84-61 winner over Stratford, in Friday's lower bracket semifinals.

BASKETBALL SCHEDULES/RESULTS
District tournaments

 
District 11-AAA
Quarterfinals

Wednesday (girls): Ravenwood at Independence, 7 p.m.; Centennial at Franklin, 7 p.m.
Thursday (boys): Franklin at Ravenwood, 7 p.m.; Centennial at Independence, 7 p.m.
 
Semifinals
(at Franklin High)
Saturday (girls): Brentwood vs. Franklin-Centennial winner, 4 p.m.; Hillsboro vs.
Independence-Ravenwood winner, 7 p.m.
Saturday (boys): Independence-Centennial winner, 5:30 p.m.; Brentwood vs. Ravenwood-Franklin winner, 8:30 p.m.
 
Consolation finals
Monday: girls, 6 p.m.; boys 7:30 p.m.
Finals
Tuesday: girls, 6 p.m.; boys 7:30 p.m.
 
District 12-AAA
(at Antioch High)
 
First round
Thursday (girls): Glencliff vs. Hillwood, 6 p.m.
Thursday (boys): Glencliff vs. Hillwood, 7:30 p.m.
 
Second round
Friday (girls):
McGavock vs. Hunters Lane, 4 p.m.; Cane Ridge vs. Glencliff-Hillwood winner, 7 p.m.
Friday (boys): Cane Ridge vs. Overton, 5:30 p.m.; McGavock vs. Glencliff-Hillwood winner, 8:30 p.m.
 
Semifinals
Saturday (girls):
Antioch vs. Hunters Lane-McGavock winner, 4 p.m.; Overton vs. Cane Ridge-Glencliff/Hillwood winner, 7 p.m.
Saturday (boys): Hunters Lane vs. Overton-Cane Ridge winner, 5:30 p.m.; Antioch vs. McGavock-Glencliff/Hillwood winner, 8:30 p.m.
 
Consolation finals
Monday: girls 6 p.m.; boys 7:30 p.m.
Finals
Tuesday: girls 6 p.m.; boys 7:30 p.m.
 
District 10-AA
Saturday’s result
Boys play-in:
Hume-Fogg 39, Whites Creek 33.
 
Quarterfinals
Monday’s results (girls)

Christ Presbyterian Academy 68, Stratford 16
Hume-Fogg 50, Pearl-Cohn 42
David Lipscomb 46, Whites Creek 27
M.L. King 54, East Lit 32

Tuesday’s results (boys)
Christ Presbyterian 85, Hume-Fogg 31
Maplewood 63. Pearl-Cohn 41
East Lit 84, Stratford 61
David Lipscomb 43, M.L. King 41

Semifinals
(at Stratford High)
Friday (girls): Christ Presbyterian Academy vs. Hume-Fogg, 4 p.m.; David Lipscomb vs. ML King, 7 p.m.
Friday (boys): Christ Presbyterian Academy vs. Maplewood, 5:30 p.m.; David Lipscomb vs. East Lit, 8:30 p.m.

Consolation finals
Monday: girls 6 p.m.; boys 7:30 p.m.

Finals
Tuesday: girls 6 p.m.; boys 7:30 p.m.
 
District 10-A
Monday’s result (girls)
Nashville Christian School 66, Clarksville Academy 32

Tuesday’s result (boys)
East Robertson 69, Nashville Christian School 52
(Tournament moves to East Robertson Friday, Saturday)

Division II-A Middle/East Region

Monday’s results (boys)
Franklin Road Academy 65, St. Andrews-Sewanee 35
Donelson Christian Academy 71, Ezell-Harding 51
 
Semifinals
(at Webb School, Bell Buckle)
Friday: girls 3 p.m. and 6:30 p.m.; boys 4:45 p.m. and 8:15 p.m.
 
Consolation finals
Saturday: girls 2 p.m. p.m.; boys 3:45 p.m.
Finals
Saturday: girls 5:30 p.m.; boys 7:15 p.m.