Preps: DCA boys one win from finally returning to state basketball tournament

Tuesday, February 22, 2011 at 6:02pm

One win away from a long-awaited return to the state basketball tournament, the Donelson Christian Academy boys feel ready for the challenge.

The Wildcats (22-4) host Jackson Christian on Saturday in the DII-A Sectionals. A victory would vault them into their first state tournament since 2001. That year the Wildcats reached the Class A semifinals and finished 28-8.

“This season has been a big surprise,” veteran coach Presley Ramsey said. “We lost two starters from last season, and our only senior starter [Javvon Jones] came to us late after football season had ended.

“What’s been fun has been watching our guys improve so much, particularly over the last month, and how well they play defense. In the last five-six games, we’ve only been allowing team about 30 points a game.”

DCA won the DII Middle/East championship with a perfect 11-0 record, and went to the finals of the region tournament, where it lost to Franklin Road Academy but still earned the right to host a sectional contest.

“Finishing unbeaten in the region was quite an accomplishment for us,” Ramsey said.

Jones is probably the Wildcats’ top all-around player. Named to the all-region regular season and all-tournament team, the 6-foot-3 power forward is very versatile.

“Javvon is an excellent shooter and rebounder and, for a big man, he has quite a few assists,” Ramsey said.

Sophomore De’ Ewin, a stocky 6-1, 240-pound center and shooting guard Kyle Kennedy also made all-region.

“Kyle is our best three-point shooter,” Ramsey said.

Forward Collin Johnston, who also made all-region, and guard Josh Ericson, both juniors, round out an imposing starting lineup.

All sectional winners advance to the state tourney next week at Lipscomb University's Allen Arena.

• Hillwood stunner: Hillwood avenged two regular season losses to McGavock, stunning the Raiders 69-67 in the District 12-AAA tourney boys consolation game Monday night.

Hillwood led by nine points with three and a half minutes left before a furious Raider rally, capped by Michael Green’s hoop with 22 seconds left, gave them a 67-66 lead.

Anthony Johnson’s two free throws with 21 seconds left gave the Toppers a 68-67 lead, after which McGavock missed three close-in shots. Hillwood got the rebound and Johnson, who had a team-high with 19 points, made one of two free throws with 1.4 seconds left.

• Morrow shines: Glencliff’s Briana Morrow closed out a sensational District 12-AAA girls tournament with 33 points as she led the Colts to a 47-41 win over Cane Ridge in the girls consolation.

Morrow scored 11 points in the fourth quarter and finished the tournament with a three-game total of 84, by far the tourney best.

“She’s scored 260 points in our last 10 games, of which we are 8-2,” coach Glenn Falls said. “She’s on quite a roll.”

RESULTS/SCHEDULE
District 11-AAA
At Centennial High
Monday’s results

Ravenwood 58, Franklin 48, girls consolation; Hillsboro 47, Centennial 39, boys consolation.
Tuesday’s games
6 p.m.—Brentwood vs. Hillsboro, girls championship; 7:30—Brentwood vs. Ravenwood, boys championship.

District 12-AAA
At Overton High
Monday’s results

Glencliff 47, Cane Ridge 41, girls consolation; Hillwood 69, McGavock 67, boys consolation.
Tuesday’s games
6 p.m.—Hunters Lane vs. Overton, girls championship; 7:30—Overton vs. Hunters Lane, boys championship.

District 9-AA
At Volunteer State
Monday’s results

Goodpasture 42, Westmoreland 40, girls consolation.
Goodpasture visits loser of Lipscomb-CPA game Friday in Region 5-AA.

District 10-AA
At Christ Presbyterian Academy
Monday’s results

Whites Creek 54, ML King 51, girls consolation; East Lit 82, Whites Creek 70, OT, boys consolation.
Tuesday’s games
6 p.m.—Lipscomb vs. CPA, girls championship; 7:30—Maplewood vs. CPA, boys championship.

Region 5-A
Friday’s game

7 p.m. – Nashville Christian School at Moore County, girls quarterfinals.
Saturday’s game
7 p.m.—Nashville Christian School at Eagleville, boys quarterfinals.

DII-AA Sectionals
Friday’s games (girls)

All games at 7 p.m., local time
Baylor at Ensworth; Harpeth Hall at Briarcrest; Pope JPII at GPS; Brentwood Academy at St. Benedict.
Saturday’s games (boys)
MUS at McCallie; MBA at Briarcrest; Baylor at Ensworth; Father Ryan at CBHS.
Winners advance to state at Lipscomb

DII-A Sectionals
Friday’s games (girls)

All games at 7 p.m. local time
St. George’s at FRA; USN at Harding Academy; Ezell-Harding at Fayette Academy; USJ at Knox Webb
Saturday’s games (boys)
FACS at FRA; Ezell-Harding at USJ; USN at ECS; Jackson Christian at DCA.
Winners advance to state at Lipscomb